Avantura na Jadranu: Letovanje na Jedrilici - Saveti i Iskustva
Sve što treba da znate o organizaciji letovanja na jedrilici po Jadranu. Saveti o izboru broda, marinama, rutama i iskustva iz prve ruke.
Avantura na Jadranu: Letovanje na Jedrilici - Saveti i Iskustva
Ukoliko tražite neobičan i uzbudljiv način da provedete letnji odmor, jedrenje po Jadranu može biti savršen izbor. Ova vrsta odmora nije rezervisana samo za bogate - sa pravilnim planiranjem može biti pristupačna i nezaboravna avantura.
Zašto izabrati letovanje na jedrilici?
Jedrenje nudi jedinstvenu kombinaciju slobode, avanture i odmora. Umesto da provodite dane na istoj plaži, svakog dana se budite na novom mestu, istražujete skrivene uvale i mirne zalive koje su dostupne samo moreplovcima.
Kako organizovati putovanje na jedrilici?
1. Izbor broda
Za početnike, najbolje je izabrati jedrilicu dužine 12-15 metara. Bavarija 36 i Bavarija 46 su popularni modeli za čarter sa dobrim odnosom cene i kvaliteta. Brodovi stare 3-4 godine su idealni jer su već "provereni", ali još uvek u dobrom stanju.
Broj kabina određuje koliko osoba može komotno da boravi na brodu. Za 6-8 osoba potrebne su 3-4 kabine. Važno je imati na umu da životni prostor na brodu nije velik, pa je potrebna doza tolerancije i fleksibilnosti.
2. Pravljenje posade
Ključ uspešnog jedrenja je dobar sastav posade. Najbolje funkcionišu grupe prijatelja ili porodica sa sličnim očekivanjima. Važno je da bar jedna osoba ima iskustva u jedrenju i osnovne navigacijske veštine.
Kapetan mora imati odgovarajuću dozvolu (B kategorija sa položenim ispitom za radiofoniju). Ako niko u grupi nema iskustvo, možete unajmiti lokalnog skippera.
3. Planiranje rute
Za prvo iskustvo, srednji Jadran nudi najbolje uslove. Preporučene rute uključuju:
- Šibenik - Kornati - Dugi otok
- Rogoznica - Hvar - Vis - Korčula
- Split - Brač - Šolta - Pakleni otoci
Druga polovina juna ili početak septembra su idealni termini - vreme je još lepo, a cene čartera su niže nego u julu i avgustu.
4. Priprema hrane i opreme
Većina jedrilica ima potpuno opremljenu kuhinju sa hladnjakom. Najbolje je osigurati osnovne namirnice pre polaska, a svakodnevne nabavke obavljati u lokalnim trgovinama.
Što se tiče garderobe, dovoljno je par kupaćih kostima, šešir, naočare za sunce i lagana jakna za večeri. Sunce na moru je mnogo jače nego na kopnu - ne zanemarujte zaštitu!
Iskustva sa prvog jedrenja
Prvi dani na moru donose nove izazove. Moraska bolest može biti problem za neke članove posade, ali obično prolazi nakon 1-2 dana. Važno je piti dovoljno tečnosti i boraviti na svežem vazduhu.
Život na brodu zahteva prilagodbu. Prostor je ograničen, ali vreme se uglavnom provodi na palubi. Večeri pod vedrim nebom, uz zvuke mora i priču sa prijateljima - to su trenuci koji čine ovu avanturu posebnom.
Najlepše destinacije za sidrenje
Tokom krstarenja, ne propustite priliku da posetite:
- Paklene otoke - prelepe peščane uvale sa borovim šumama
- Otok Vis - sa svojim spektakularnim zalivima i istorijom
- Nacionalni park Mljet - sa slanim jezerima i bujnom vegetacijom
- Hvar - živahni grad sa bogatom noćnom scenom
Koliko košta letovanje na jedrilici?
Sa dobrim planiranjem, ovaj način letovanja može biti pristupačan. Cene čartera variraju u zavisnosti od sezone i veličine broda. U junu ili septembru, cena po osobi za sedmodnevno krstarenje može iznositi oko 300-400€, uključujući hranu i piće.
Poslednjih godina popularne su i "last minute" ponude koje mogu biti i 40% jeftinije od redovnih cena.
Saveti za početnike
- Počnite sa kraćim rutama (5-7 dana)
- Izaberite jednostavnije vremenske uslove (izbegavajte buru)
- Ponesite tablete protiv morske bolesti
- Ne preterujte sa prtljagom - prostor je ograničen
- Budite spremni na kompromise i saradnju
Jedrenje po Jadranu je iskustvo koje ostavlja nezaboravne utiske. Sa malo pripreme i otvorenog uma, ovo može biti najbolji letnji odmor ikada - avantura koja vas neće koštati bogatstvo, a donosiće vam dragocena sećanja.