Prirodna zaštita bašte: Koje bilje odbija štetočine i poboljšava rast povrća

Štrudlica Blog 2025-03-11

Saznajte kako da prirodno zaštitite svoju baštu od štetočina koristeći biljke koje odbijaju insekte i poboljšavaju kvalitet zemljišta. Saveti za organsko uzgajanje povrća i voća.

Prirodna zaštita bašte: Koje bilje odbija štetočine i poboljšava rast povrća

Uzgoj povrća i voća u bašti može biti izazovan, posebno kada su u pitanju brojne štetočine i bolesti koje ugrožavaju biljke. Međutim, priroda nam pruža rešenje – određene biljke imaju sposobnost da odbijaju insekte, leče zemljište i poboljšavaju rast susednih kultura. Evo korisnih saveta kako da prirodno zaštitite svoju baštu.

Biljke koje odbijaju štetočine

1. Celer protiv leptira kupusara i biljnih vaši

Celer je izuzetno koristan u borbi protiv leptira kupusara i biljnih vaši. Preporučuje se da se sadi ispod voćaka koje su napadnute biljnim vašima, kao i pored kupusnjača. Ako se posadi ispod trešnje, sprečava pojavu gljivične bolesti monilije. Oko krompira, celer odbija krompirovu zlaticu i utiče na zdravlje krtole.

2. Lavanda i mažuran protiv lisnih vaši i mrava

Lavanda (Lavandula angustifolia) i mažuran (Majorana hortensis) sprečavaju pojavu lisnih vaši i mrava. Ove aromatične biljke ne samo što lepo izgledaju i mirišu, već su i korisne za održavanje zdravlja bašte.

3. Kamilica za zdravlje zemljišta

Kamilica (Matricaria chamomilia) leči zemljište u prečniku od oko jednog metra, sprečavajući pojavu belog crva. Takođe pozitivno utiče na biljke u svom okruženju.

4. Nana i bosiljak protiv štetočina kupusa i lisnih vaši

Nana (Mentha piperita) odbija štetočine kupusa i lisne vaši, dok bosiljak (Ocimum basilicum) svojim mirisom odbija lisne vaši, komarce i grinje.

5. Metvica za zaštitu plavog patlidžana

Metvica (Mentha spicata) posađena između plavog patlidžana štiti ovu biljku od krompirove zlatice.

Druge korisne biljke u bašti

6. Borač i mirođija protiv leptira kupusara

Borač (Borago officinalis) i mirođija (Anethum graveolens) odbijaju leptira kupusara, što ih čini idealnim sadećima pored kupusnjača.

7. Žalfija, majčina dušica i čubar protiv puževa

Žalfija (Salvia officinalis), majčina dušica (Thymus vulgaris) i čubar (Satureja hortensis) odbijaju puževe i golaće.

8. Maslačak protiv nematoda

Maslačak (Taraxacum officinale) odbija gliste nematode, dok crni luk posađen u redove sa šargarepom štiti od mrkvine muve i nematoda.

9. Bijeli luk za zaštitu jagoda i šargarepe

Bijeli luk posađen između redova jagoda utiče na to da plodovi ne obole od sive plesni, dok posađen između redova šargarepe sprečava pojavu nematoda.

10. Mlečika i ricinus protiv krtica i miševa

Mlečika (Euphorbia lathyris) i ricinus svojim mirisom korena rasteruju krtoce, voluharice i poljske miševe.

Zašto je važno gajiti domaće sorte?

Kad god je moguće, u bašti bi trebalo gajiti stare domaće sorte voća, povrća i vinove loze. One su otpornije na bolesti i štetočine, a plodovi su bogatiji biološki aktivnim materijama. Hibridne i moderne sorte često su manje otporne i zahtevaju više hemijskih tretmana.

Saveti za organsku zaštitu bašte

Kopriva kao prirodno đubrivo i insekticid

Kopriva je izuzetno korisna u bašti. Može se koristiti za pripremu prirodnog đubriva ili rastvora za prskanje protiv insekata. Da biste napravili đubrivo, potopite koprivu u vodu i ostavite da odstoji 1-2 nedelje. Nakon fermentacije, razblažite rastvor sa vodom (1:10) i zalijte biljke.

Pepeo protiv puževa

Pepeo od drveta je odličan prirodni repelent protiv puževa. Posipajte ga oko biljaka koje su ugrožene.

Zamke sa pivom protiv puževa

Puževi se privlače pivom. Postavite plitke posude sa pivom u bašti, i puževi će upasti u njih.

Rotacija useva

Redovna rotacija useva sprečava gomilanje štetočina i bolesti u zemljištu. Na primer, ne sadite krompir na istom mestu četiri godine zaredom.

Zaključak

Prirodna zaštita bašte korišćenjem odgovarajućih biljaka ne samo što je efikasna, već je i bezbedna po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Kombinacijom ovih metoda možete postići zdravu i rodnu baštu bez upotrebe štetnih hemikalija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.