Duboki hemijski piling i tretmani za hiperpigmentaciju
Sve što treba da znate o dubokim hemijskim pilinzima, tretmanima za hiperpigmentaciju i negu kože. Saveti za bezbednu primenu i oporavak.
Duboki hemijski piling i tretmani za hiperpigmentaciju
Hemijski pilingovi predstavljaju jedan od najefikasnijih načina za rešavanje problema kože, od akni do hiperpigmentacija i oziljaka. Međutim, pre nego što se odlučite za ovakav tretman, važno je razumeti sve njegove aspekte.
Šta je duboki hemijski piling?
Duboki hemijski piling je intenzivan tretman koji koristi fenol kako bi se uklonili slojevi kože i stimulisala njena regeneracija. Ovaj postupak se obično radi pod opštom anestezijom i zahteva rigorozan oporavak.
Kako funkcioniše?
Nakon primene fenola, koža počinje da se obnavlja već nakon 7 dana. Proces restrukturiranja zahvata čak i dermis, što rezultira potpuno novim slojem kože. Pacijenti često postanu veoma svetli nakon oporavka, ali melanociti (ćelije koje proizvode pigment) ostaju netaknuti.
Rezultati i trajnost
Efekti ovog tretmana mogu biti vidljivi i nakon 20 godina. Muška koža je generalno manje osetljiva na ovaj tip pilinga, ali rezultati su i dalje impresivni.
Priprema za tretman
Pre zahvata, neophodno je obaviti sve potrebne pretrage i biti mentalno stabilan. Pacijenti sa hroničnim bolestima (kao što su dijabetes ili srčane bolesti) moraju se konsultovati sa lekarom.
Kontraindikacije
- Pacijenti sa herpesom moraju uzeti antivirotike kao profilaksu.
- Oni koji su koristili izotretinoin (lek za akne) moraju sačekati najmanje godinu dana nakon prestanka terapije.
Tok postupka
Pacijent je pod opštom anestezijom, a tokom zahvata se pažljivo prati stanje disanja i rad srca, jer je fenol kardiotoksičan. Klinika mora imati dobru ventilaciju kako bi se izbegle opasne pare fenola.
Postupak traje oko sat vremena, a na kraju se lice prekriva zavojima sa cinkom. Oporavak je dugotrajan i može trajati nedeljama, sa intenzivnom negom i prevencijom infekcija.
Posle tretmana
Nakon pilinga, koža je veoma osetljiva. Pacijenti moraju izbegavati sunce mesecima, a posebno svetle osobe ne smeju biti izložene sunčevim zracima godinama. Mogu se javiti i milijumi (male beličaste cyste) nakon 6 nedelja.
Hiperpigmentacije i melanin
Hiperpigmentacije su čest problem, a njihov tretman zavisi od mehanizma nastanka. Postoji nekoliko nivoa delovanja supstanci:
1. Ćelijski nivo (pre sinteze melanina)
Deluju: tretinoin, N-acetil glukozamin i kalcijum pantetein sulfonat.
2. Inhibicija tirozinaze (sintetisanje melanina)
Deluju: hidrokinon, azelainska kiselina, kojična kiselina, butil rezorcinol, resveratrol, arbutin i cimetna kiselina.
3. Redukcija melanina
Deluju: askorbinska kiselina, glutation, alfa-tokoferol i tiolna kiselina.
4. Ubrzanje obnove ćelija
Deluju: mlečna kiselina, glikolna kiselina, mandelinska kiselina i laktobionska kiselina.
Saveti za kućnu negu
Za postizanje najboljih rezultata, važno je kombinovati različite mehanizme delovanja. Nije dovoljno koristiti samo jedan proizvod – potrebno je napadati problem sa više strana.
Prirodni retinoidi i salicilna kiselina
Mnogi traže prirodne alternative retinoidima, ali većina biljnih sastojaka (kao što su ulje ruže ili ekstrakt soje) ne mogu zameniti dejstvo pravih retinoida. Za blaže efekte, bolje je koristiti stabilne retinoidne kreme.
Salicilna kiselina je izvanredna za čišćenje pora i tretman akni, ali zahteva pažljivu primenu. Koncentracije iznad 20% mogu biti prejake za kućnu upotrebu.
Zaključak
Duboki hemijski pilingovi i tretmani za hiperpigmentaciju su kompleksni procesi koji zahtevaju strpljenje i stručno vođenje. Uvek se konsultujte sa dermatologom pre bilo kog intenzivnog tretmana.